شیر یک طرفه

حسین کاظمی نژادنویسنده: حسین کاظمی نژاد
بازدید: 179 بازدید
شیر یک طرفه - چک ولو

شیر یک طرفه (Chek Valve) یا شیر خودکار از لحاظ عملکرد در دو نوع کلی دریچه ای (لولایی) و سوپاپی تولید می شوند. این محصول دارای دو دهانه یا درگاه است. به این صورت که یک دهانه ورودی و دهانه دیگر خروجی می‌باشد. چک ولو ها با جنس هایی نظیر برنج، چدن، فولاد، استیل، نیکل، آلومینیوم، برنز و انواع آلیاژ لاستیکی و پلاستیکی تولید می شوند.

انواع شیر یک طرفه (Chek Valve)

  • یک طرفه دریچه ای یا لولایی
  • یک طرفه ویفری
  • یک طرفه سوپاپی

شیر یک طرفه دریچه ای:

شیر یک طرفه لولایی یا دریچه ای (Swing Check Valve)، دیسک به وسیله پین به طور عمودی به بدنه لولا می‌شود. با فشار سیال، دیسک تا 180 درجه در جهت ورودی بالا می‌رود و سیال را عبور می‌دهد. سپس با کاهش فشار سیال و تغییر جهت برگشت سیال، دیسک پایین می‌آید و از برگشتن سیال جلوگیری می‌کند. آشفتگی در چک ولو دریچه ای بسیار کم است و معمولا در طراحی خطوط پایپینگ (Piping) همراه با گیت ولو (شیر دروازه ای) و شیر دریچه ای (یک طرفه نوسانی) استفاده می‌شود. همچنین می‌توان این شیر ها را به صورت افقی و عمودی نصب کرد.

شیر یک طرفه لولایی ویفری:

شیر یک طرفه صنعتی

ساختار کلی شیر چک ویفر نوع سوئینگ یا شیر چک یک طرفه مانند شیر چک یک طرفه معمولی است و تنها تفاوت در نوع بدنه و نحوه اتصال شیر است. طول بدنه این شیرها نسبت به میل سوپاپ کوتاه تری است، بنابراین نصب و اتصال آن به لوله بر خلاف شیر چک که از طریق پیچ و مهره انجام صورت می‌پذیرد، بین فلنج ها انجام می‌شود.

به دلیل کمبود فضای کافی در سیستم های تاسیساتی از شیرهای یک طرفه استفاده می‌شود. دیسک با فشار آب 90 درجه یا شبه ماتنیک حرکت می‌کند و از آب عبور می‌کند. هنگامی که شیر باز است، افت آن کمتر از سایر مدل های شیر است.
از مزایای شیر یک طرفه لولایی ویفری می‌توان به وزن سبک، ابعاد کوچک، آب بندی در طراحی صندلی فلزی و نگهداری آسان به دلیل قطعات کم اشاره کرد.

شیر یک طرفه سوپاپی:

شیر خودکار سوپاپی یا چک ولو سوپاپی از یک دیسک و فنر تشکیل می‌شود. در این شیر ها دیسک با فنر به صورت افقی به سقف شیر متصل می‌شود. وقتی فشار سیال به میزان مورد نیاز برسد، فنر جمع شده و دیسک رو به بالا حرکت می‌کند، بدین شکل به سیال اجازه عبور داده می‌شود.

فواید و معایب شیر یک طرفه (Chek Valve):

Chek Valve

فواید:

  • طراحی آن ساده است.
  • نیازی به دخالت انسان یا عوامل خارجی ندارد.
  • به طور موثر جلوی جریان برگشتی را می گیرد.
  • می‌توان از آن به عنوان یک سیستم پشتیبانی استفاده کرد.

معایب:

  • برای استفاده به عنوان شیر انبساط، بهترین گزینه نیست.
  • احتمال گیر کردن دیست هنگام باز شدن وجود دارد.

کاربرد‌ های شیر یک طرفه (Chek Valve):

شیر‌ های یک طرفه در مواردی که نیاز به جلوگیری از جریان برگشتی است، مانند پمپ‌ ها و کمپرسور‌ ها، کاربرد دارند.
در پمپ‌ های تغذیه‌ ای که در دیگ‌ های بخار به کار می‌‌روند نیز، از این نوع شیر‌ ها استفاده می‌‌شود. همچنین، در مواردی که ترکیبی از گاز‌ها در یک خط لوله وجود دارند نیز از این شیر‌ها استفاده می‌‌شود.

کلام آخر: شرکت سپند نفتگاه آروند مفتخر در تهیه و توزیع انواع شیرآلات صنعتی با برند های معروف جهانی بوده همچنین می‌توانید به سهولت، جهت اخذ مشاوره و قبت سفارشات خود با شماره های موجود تماس حاصل فرمایید.

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت