شیرآلات کنترلی

حسین کاظمی نژادنویسنده: حسین کاظمی نژاد
بازدید: 103 بازدید
شیرآلات کنترلی

شیرآلات کنترلی یا کنترل ولو یکی از شیرآلات مهم در صنعت می باشد که بسیار استفاده می شود. شیر کنترلی در زمینه های مختلف قابل استفاده است که می توان به مواردی اشاره نمود: دما، فشار، کم یا زیاد کردن مایعات به صورت کاملا کنترل شده و بدون دخالت دست انجام می شود. این نوع شیرها توسط اتاق مرکزی کنترل توسط سنسور هایی که در شیر تعبیه شده است کاملا قابل هدایت می باشند و می توان دسترسی به آنها را به سادگی انجام داد.

 

کاربرد کنترل ولو:

شیرآلات کنترل ولو برای شرکت های پتروشیمی، نفت، گاز و آب استفاده می شوند. زمانی که می خواهند درصد جریانی مایعات یا غیره از لوله عبور کنند توسط این شیرآلات انجام می شوند. به طور مثال از 1 درصد تا 100 درصد (به اندازه دلخواه) می توان مواد را از آنها گذراند. شیرآلات صنعتی کنترلی از دیسک های چند لایه و محکمی تشکیل شده است که به راحتی می توان جریانات داخل لوله را کنترل نمود.

 

انواع شیرآلات کنترلی:

  • شیر کنترلی گلوب
  • شیر کنترلی دیافراگم
  • شیر کنترلی زاویه ایی
  • شیر کنترلی چرخشی
  • شیر کنترلی سوپاپی هوادار
  • شیر کنترلی استوانه ‌ای کشویی
  • شیر کنترلی دریچه ای پیستون زاویه ‌ای

کنترل ولو

شیر کنترل گلوب:

شیر گلوب برای کنترل جریان انواع سیالات است که از خط های لوله عبور می کنند. و در زمینه های آب، گاز و صنایع پتروشیمی نفت مورد استفاده قرار می گیرند. این شیرآلات به خاطر گرد بودنشان گلوب نامیده می شوند.

 

شیر کنترل دیافراگم:

شیر دیافراگم شامل دیافراگم، بدنه و سرپوش دیافراگم می باشد. این نوع شیرآلات از مدل های پنوماتیک، هیدرولیک، الکترونیک و می تواند به صورت دستی باشند.

 

شیر کنترل زاویه ای:

شیر زاویه ای که به صورت دستی می باشند برای قسمت هایی استفاده می شوند که از حساسیت بالایی برخوردار هستند و نمی توان از شیرآلات معمولی استفاده نمود. این نوع شیرها یرای دمای بالا و مکان های انفجاری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

شیر کنترل چرخشی:

شیر چرخشی که به اصطلاح به آنها شیرهای پروانه ای گفته می شوند، دارای حرکت چرخشی بوده و می توانند جریانات مواد را به خوبی کنترل نمایند. کاربرد این شیرها برای کوره های صنعتی، موتورهای بنزین و بخار می باشند.

 

شیر کنترل سوپاپی هوادار:

شیر سوپاپی هوادار برای ساخت حرکت های دایره ای و به صورت خطی کاربرد دارند. و دریچه های آن می توانند به صورت 2، 3 و 4 طرفه باشند.

 

شیر کنترل استوانه ای کشویی:

شیر کنترلی استوانه ای برای کنترل خودروهای بنزینی، انتشار گازهای خروجی و موتورهای بخار استفاده می شوند. و طوری طراحی شده اند که به خوبی جوابگوی کارهای مورد استفاده می باشند.

 

شیر کنترل دریچه ای پیستون زاویه ای:

شیر دریچه های پیستونی زاویه ای توسط عملگر های پنو‌ماتیکی کنترل می شوند. این نوع شیر شامل یک محرک پیستونی است که برای ایجاد حرکات خطی می باشد. شیرهای کنترل پیستونی زاویه ای در کاربردهای سرعت بالا و دمای بالا استفاده می شود.

شیرهای کنترلی

 

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت